Mydło z Aleppo

02 Lut 2013

Mam wrażenie, że jestem ostatnią osobą, która dowiedziała się o cudownym syryjskim mydełku składającym się jedynie z 3 składników, dojrzewającym 9 miesięcy na pustyni, robiącym wszystko (dzięki Aniu!).

Bez-nazwy-1

Czytaj więcej: Mydło z Aleppo

Na pomoc skórze

04 Lip 2012

Z moich obserwacji wynika, że nasze twarze proszą o wodę. Niestety, to pragnienie jest rzadko zaspokajane. Większość kobiet, które maluję ma odwonioną, suchą skórę. Często skóra się błyszczy dając złudzenie tłustej cery, jednak pod palcami wyczuwam suche skórki. Bardzo często to wina złej pielęgnacji, która nie wynika z zaniedbania, raczej ze złych przyzwyczajeń.

 

Pierwsze pytanie – demakijaż? Tak woda i mydło, zgodnie z rodzinną tradycją

Mydło wszystko umyje, ale skórę wysuszy. Najwięcej spustoszenia sieje mydło w kostce, ale to w płynie jest niewiele lepsze. Ciężko się odzwyczaić, bo przecież nasze babcie tak robiły i miały skórę w stanie idealnym. Może i tak, ale czasy się zmieniają. Mydło w kostce zazwyczaj ma odczyn zasadowy, w przeciwieństwie do skóry, która ma odczyn kwaśny, przez co stosowanie ich prowadzi do zniszczenia warstwy hydro-lipidowej, która naturalnie chroni skórę. Skóra jest wysuszona, napięta czasem podrażniona.

A skąd ten BŁYSK? Sucha skóra wysyła sygnały do układu nerwowego, że jest sucha i odtłuszczona, w odpowiedzi dostaje nakaz produkowanie większej ilości sebum niż normalnie. Poza tym tradycyjne mydła przy kontakcie z twardą wodą (a taka najczęściej płynie w naszych kranach) wytrącają osad, który zostaje na twarzy, zapycha ujścia gruczołów łojowych, powstają zaskórniki, a przy obecności bakterii i „dobrych wiatrach” trądzik murowany.

sucha skóra

Czytaj więcej: Na pomoc skórze